Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podział PEN na PE i N Pytanie gdzie w tym przypadku?
Autor Wiadomość
mabxpl 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-10-20, 20:34   Podział PEN na PE i N Pytanie gdzie w tym przypadku?

Witam,
Sytuacja wygląda w ten sposób, że jest dom wolnostojący podzielony na 2 mieszkania. Przyłącze jest jedno ze słupa nn jak na rysunku. Jeden lokal ma obwody zasilone przez podlicznik (i ten lokal mnie interesuje). Chciałbym rozdzielić PEN na PE i Nw celu zabezpieczenia obwodów przez RCD ( w tym lokalu zostanie wymieniona cala instalacja w drugim zostaje stara 2 przewodowa) i moje pytanie jest gdzie dokonać podziału ? moge zrobić to za podlicznikiem ? czy w razie zwarcia fazy z PE nie posypie się cos w instalacji 2giego lokalu ? czy punkt podziału musi być uziemiony (słyszałem różne opinie, ale wydaje mi się, że lepiej uziemić nie jest to niewiadomo jak duzo roboty zeby tego nie zrobic)?
Na zdjęciu poglądowy rysunek jak wyglada sytuacja

Alti 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-10-20, 18:26   Re: Podział PEN na PE i N Pytanie gdzie w tym przypadku?

mabxpl napisał/a:
Witam,
Chciałbym rozdzielić PEN na PE i Nw celu zabezpieczenia obwodów przez RCD

Może po kolei.
Ze schematu wynika że do budynku wpada TN-C, pewno taki układ ma odbiorca I wpisany w papierach. Teraz, w wyniku podziału z tego wyodrębnił się w jakiś sposób odbiorca II i ten również miał TN-C. Co oznacza tu sformułowanie "podlicznik"? To taki sąsiedzki podlicznik czy zarządzany przez zakład energetyczny? Dzielenie się jednym B25 brzmi jakby jakieś rodzinne relacje wchodiły w grę. Czy to jest tak że 3x 1P, jeden dostaje L1, drugi L2 a L3 jest wspólne?

Teraz, jeśli celem jest zabezpieczenie odbiorcy II przez RCD to jest kilka układów sieci które to umożliwiają, poza TN-C.
Natomiast jeśli celem jest rozdzielenie PEN na PE i N (bo naprzykład taki jest przykaz od energetyki) to jest pozamiatane - trza rozdzielić i na przykład TT odpada.

Nie jestem elektrykiem. O ile mi wiadomo jakikolwiek remont sieci TN-C wymusza zastosowanie PEN minimum Cu 10mm2 a my tu nie mówimy o wymianie gniazdka tylko o wypatroszeniu połowy budynku. Z punktu widzenia dostawcy energii może tak być że nie ma dwóch odbiorców ale jeden. Pytanie również czy odbiorca II ma techniczną możliwość uszkodzenia PEN'a (np. wyniku awarii czy popełnionego błędu)?

Nie podobają mi się takie pratyzantki gdzie jest jedno zabezpieczenie, PEN i dwa układy sieci ale posłuchajmy opinii kolegów z większą praktyką. Ja tu nie widzę szans na selektywność.

Odpowiedz do tematu