Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podłaczanie starych obwodów do instalacji TN-C-S
Autor Wiadomość
mannniek 
Uczestnik forum

Wysłany: 12-10-20, 22:01   Podłaczanie starych obwodów do instalacji TN-C-S

Dzień dobry, Modernizuję rozdzielnicę w domu jednorodzinnym. Zasilanie obecnie lini napowietrzną 4x10, układ TN-C.
Dokonałem podziału PEN na PE i N. Obwody w części pomieszczeń zostały wymienione na nowe, 3-żyłowe i podpięte w rozdzielnicy zgodnie z zasadami. Pozostało kilka pomieszczen na strychu (póki co wszystkie obwody sa wypięte), do których idą stare, dwużyłowe (i jeden 4ro żyłowy do piekarnika) przewody. W tych pomieszczeniach w gniazdach zrobione jest "zerowanie".
Dodatkowo jest jeszcze przewód 4ro żyłowy (też teraz odpięty), który leci do rozdzielnicy w piwnicy.
W pomieszczeniach piwnicznych okablowanie czeciowo stare - dwużyłowe, częściowo nowe 3-żyłowe. Dla 3 żyłowych przewodów w rozdzielnicy żyła PE i N jest podłaczona do listy zaciskowej na która wprowadzony jest PEN. Dla 2 żyłowych - zerowanie w gniazdkach.
Nie jestem obecnie w stanie wymienić wszystkiego (uda się pewnie dopiero na wiosnę) - chciałem zapytac jak mam podpiac te obwody w rozdzielnicy głownej. Czy żyły PEN wpiąc do listwy zaciskowej N? A jeżeli tak, to czy zerowanie w gniazdach/rozdzielnicy piwnicznej będzie problemem (PEN podpięty do N'a na listwie zaciskowej - przed różnicówkami).

Alti 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-10-20, 16:11   

Jedna rozdzielnica i dwa układy sieci.
Taka moja dygresja, nie jestem elektrykiem:

Będziemy mieć budynek mieszkalny w którym 90% gniazdek będzie podłączone przez różnicówki i będą dwa takie które pozostaną PEN. Za szafą będą czekały sobie. Kolega pyta jak to bezpiecznie podłączyć? Nie mam pomysłu - każdy użytkownik będzie myślał że wszystkie gniazda w domu oferują jednakowy poziom ochrony. Wydaje mi się że żaden elektryk się pod taką instalacją nie podpisze bo niebezpieczne jest tu nie samo gniazdo TN-C ale "TN-C w skórze TN-C-S".

Jedyne bezpieczne rozwiązanie które mogę zaproponować to chyba przerobienie tych "trudnych" gniazd tak, by dało się do nich podłączyć jedynie urządzenia wykonane w II klasie ochronności i podłączenie wszystkiego przez różnicówki.

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-10-20, 18:20   

Instalacja w systemie TNC-S oznacza, że część obwodów jest zorganizowanych jako TN-S, a część jako TN-C.
Nic w tym niezwykłego, dopóki "starych" obwodów nie będziesz próbował zabezpieczyć różnicówkami.
Taki układ może egzystować do czasu całkowitej modernizacji instalacji.

W mojej opinii żyły PEN za punktem podziału należy podpinać do szyny N, a nie do PE, ponieważ w żyła PE nie powinna brać udziału w pracy (zasilaniu) obwodów, a taką rolę pełni wyłącznie N.
Można oczywiście podłączyć je do szyny PEN (przed punktem podziału)
Alti napisał/a:
Taka moja dygresja, nie jestem elektrykiem:

Nie mam pomysłu

KonradOW 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-10-20, 06:44   

https://sep.com.pl/opracowania/Odpowiedzi%20na%20pytania%20INPE%20162%20163.pdf
Edward Musiał
Politechnika Gdańska
ODPOWIEDZI NA PYTANIA
DOTYCZĄCE WSPÓŁDZIAŁANIA UKŁADÓW TN I TT
(nadesłane po szkoleniu dla członków
Pomorsko-Kujawskiej Izby Inżynierów Budownictwa)

Pytanie 4
Zarządcy budynków masowo wymieniają stare 4-przewodowe wewnętrzne linie zasilające TN-C na nowe 5-przewodowe TN-S z przewodami L1, L2, L3, N, PE.

Odpowiedz do tematu