Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wspólny przewód neutralny
Autor Wiadomość
kasara59 
Uczestnik forum

Wysłany: 29-07-19, 11:57   wspólny przewód neutralny

Dzień Dobry,

chciałbym się spytać, czy istnieją jakieś przeciwwskazania natury prawnej lub technicznej do poprowadzenia YDYp 5x2,5 zamiast 3 x YDYp 3x2,5 do trzech gniazdek znajdujących się obok siebie, które za pomocą automatyki będą włączane\wyłączane programowo.
Według mojej wiedzy (nie jestem elektrykiem), to chyba nie powinno się nic stać jeśli wszystkie 3 przewody fazowe będą zasilane z jednej fazy.
Chodzi mi przede wszystkim o awarię polegającą na przerwaniu ciągłości przewodu neutralnego, gdzie zostaną zmostkowane gniazdka.
Czy dobrze myślę, że w przypadku zasilenia poszczególnych żył z różnych faz, wtedy będę miał napięcie międzyfazowe zamiast 230V i dojdzie do uszkodzenia podłączonych urządzeń?

Zaznaczam, że instalację bedzie wykonywała osoba z odpowiednimi uprawnieniami, ale do tego jeszcze dużo czasu, a chciałbym teraz oszacować zapotrzebowanie na przewody.

EDIT: Dodałem rysunek poglądowy o co mi chodzi, czyli jeśli dobrze rozumiem to przy zasileniu różnymi fazami, będę mieć 400V w gniazdku, natomiast jeśli wszystkie 3 zyły będą zasilane z tej samej fazy, to będę miał 230V bez przesunięcia, w obu "dziurach" gniazdka, więc w efekcie 0V?

rysunek prad.jpg
Plik ściągnięto 11 raz(y) 37,95 KB

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 31-07-19, 07:36   

kasara59 napisał/a:
zy istnieją jakieś przeciwwskazania natury prawnej lub technicznej do poprowadzenia YDYp 5x2,5 zamiast 3 x YDYp 3x2,5 do trzech gniazdek
Zakładając obciążalność przewodu 2,5 na jakieś 28 amper, z każdego gniazda pobierzesz np. po 16 amper; to jaki prąd popłynie w przewodzie neutralnym?

Będzie on niższy, czy wyższy od dopuszczalnego obciążenia dla tego przekroju?

Jeśli już rzeźbisz w g...nie., to w mojej opinii na przewodzie 5x możesz zapiąć najwyżej dwa gniazda używając 2 żył jako neutralne i 2 żył jako fazowe (mogą być zasilone z oddzielnych faz) oraz tej śmiesznej dwukolorowej żółto-zielonej żyły jako ochronnej dla obu gniazd.

Odpowiedz do tematu